معاون شهردار قم بودجه 99 را به شكل كامل شرح داد

معاون شهردار قم بودجه 99 را به شكل كامل شرح داد

به گزارش بیو بگ قم معاون شهردار قم به تشریح بودجه سال جاری شهرداری و ابعاد مختلف آن پرداخت.


محسن رنجبر امروز در گفتگو با خبرنگاران در شهرداری قم اظهار داشت: اگر برنامه ریزی خوبی از جانب شهرداری صورت گیرد افزایش كیفی زندگی مردم را شاهد خواهیم بود. شهرداری هایی كه با تاكید بر مردم برنامه ریزی بهتری داشتند زندگی بهتری برای مردم خود رقم زده‎ اند.
وی ادامه داد: افق 20 ساله 1414 ترسیم شده است و برنامه های میان مدت 5 ساله را دنبال می نماییم. هم اینك در حال برنامه ریزی قم 1404 هستیم. دراین زمینه اهداف 11 گانه، منبع تصویب بودجه های سالانه شهرداری است.
معاون برنامه ریزی و منابع انسانی شهرداری قم، اظهاركرد: سال جاری كدینگ بودجه ریزی در شهرداری از جانب وزارت كشور تغییر نمود و بر مبنای كدینگ مالی دولتی بودجه ریزی انجام شد. از آغاز مهرماه 98 فرآیند تدوین بودجه شروع شد و در سه قالب طبقه بندی دولتی بودجه آماده سازی شد و در 30 دیماه در فرجه قانونی به شورای اسلامی شهر تقدیم شد.
وی اظهار داشت: نخستین قدم در جهت تدوین بودجه سال 99 احصای وضعیت فعلی اجرای برنامه 5 ساله و برآورد فاصله بین اهداف و تحقق آنها در طول سال 98 بود.
وی ادامه داد: دراین زمینه یك سیستم تخصصی گزارش و بازخوردگیری با شاخصهای 31 گانه وجود دارد كه هر شش ماه این سیستم بازبینی می شود.
معاون شهردار قم بیان نمود: در زمینه رسیدن به جهان شهر دینی و پایگاه تولید و تفكر و معارف اهل بیت(ع) باید سرانه زیرساخت های فرهنگی و هنری شهر را رصد نماییم. این مسئله از سال 97 تا 1401 برنامه ریزی شده است كه بر این اساس سرانه فضای فرهنگی ما باید در سال 1401 به 22 متر مربع برسد.
وی اظهار داشت: البته این سرانه در سال 96حدود 7 متر مربع بوده است. عددی كه برای 6 ماهه 98 استخراج شده، 12 متر مربع بوده است. بنا بر این فشاری كه برای تأمین مراكز فرهنگی و زیرساخت های فرهنگی و ورزشی در سال 99 گذاشته شده، بیشتر است.
وی ادامه داد: در طول سال 99، 6 یا 7 مركز راه اندازی می شود. مجموعه ورزشی آب درمانی در كنار شهرداری قم همچون این پروژه ها است كه همزمان سرویس دوگانه ارائه می دهد.
وی اظهاركرد: شاخص دیگر، توسعه خواهرخوانده ها برای شهر است. یكی از ابزارهای رسیدن به شهر دینی، افزایش تعداد خواهر خوانده است. بنا بر بررسی های به عمل آمده، میزان خواهرخوانده های قم باید به 12 شهر در 1401 برسد. این رقم در سه سال پیش 6 شهر بود كه باید افزایش یابد.
وی اظهار داشت: در همین زمینه شاخص هایی برای هركدام از این گزاره ها در نظر گرفته شده است. افزایش تعاملات علمی و فرهنگی و سیاسی جهان اسلام همچون دیگر شاخص ها است. وی ادامه داد: میانگین حضور مهمانان در قم هم همچون این شاخص ها است. در شهر مشهد متوسط اقامت مردم 2 و 7دهم روز است. دراین زمینه مراكزی كه به جذب و ماندگاری میهمانان اقدام می كنند باید توسعه می یافت كه دراین زمینه كارهایی مثل باغ پرندگان و یا ساخت هتل در راه بلوار پیامبر اعظم(ع) در حال انجام می باشد.
معاون شهرداری قم بیان نمود: توسعه قانون مندی شهروندان یكی از شاخصه های توسعه شهری است كه دراین زمینه تعداد تخلفات در هر 1000 نفر پایش می شود. دراین زمینه تخلفات ساختمانی رصد می شود و به دنبال آن هستیم كه تعداد تخلفات مردم را كم نماییم كه بنا داریم میزان تخلف را در 1401 به عدد 3 برسانیم. در سال 96، این رقم بیشتر از 11 تخلف بوده است. دراین زمینه اقدامات نرم افزاری و كنترلی در حال انجام می باشد.
وی ادامه داد: از دید رسیدن به چشم انداز در آخر سال 97، 61 درصد موفقیت احزارشده است. در سال 98 به 67 درصد تحقق رسیدیم. بر مبنای همین تعاریف حجم ریالی پروژه ها عمرانی برای رسیدن به اهداف مشخص شد.
وی اظهار داشت: در سناریوی اول به جهت اینكه به شكل كامل شكاف ها را پر نماییم نیازمند 9000 میلیارد تومان بودیم كه قابل تحقق نبود. سناریوی دوم 2200 میلیارد تومان بود. در نهایت عدد 3150 میلیارد تومان بسته شد.
رنجبر با ذكر این مطلب كه یكی از خصوصیات این بودجه نگاه بودجه راهبردی است، است اظهار داشت: میانگین رشد 5 ساله شهرداری هم در این بودجه در نظر گرفته شده است. اگر می خواستیم ایدآل كامل داشته باشیم باید بودجه9000 میلیارد تومان در نظر گرفته می شد كه در نهایت به بیشتر از 3 هزار میلیارد تومان رسیدیم.
وی ادامه داد: دراین زمینه 800 میلیارد تومان از محل عوارض و خدمات دریافت می شود، 400 میلیارد تومان از محل دارایی های خود شهرداری و 580 میلیارد از محل فروش اموال غیر منقول، 160 میلیارد هم از محل بودجه شهرداری و مابقی از محل فروش اوراق تأمین خواهد شد.
وی اظهار داشت: نگهداری شهر قم نیازمند بودجه 1880میلیارد ریال هزینه بود. بودجه جاری قم هم كمتر از 10 درصد رشد داشته است كه با عنایت به تورم كشور رسیدن به این رقم بسیار مشكل است. دراین زمینه تلاش كردیم كه اداره شهر را به شكل بسیار ارزانی دنبال نماییم.
رنجبر با ذكر این مطلب كه سرانه درآمد حاصل از محل عوارض و خدمات، 630هزار تومان از هر نفر است، اظهار داشت: در این میان220 هزار تومان هزینه هر فرد در زمینه نظافت و نگهداری شهر می شود. در زمینه پروژه های عمرانی بیشتر از 2 میلیون تومان به ازای هر فرد در قم هزینه می شود.
وی ادامه داد: پروژه تقاطع كیوانفر و میدان ولی عصر(عج)، تكمیل تونل جمهوری و تقاطع امینی بیات از سال قبل به سال جدید رسیده و به اتمام می رسد.
رنجبر اظهاركرد: امسال هم تكمیل رینگ ترافیكی فردوسی و اتصال آن به بلوار امام رضا(ع) در دست اقدام خواهد بود تا تردد بین مناطق دو و شش و سه با مناطق 5، یك و چهار از راه این رینگ به صورت روان صورت گیرد. گسترش پاركینگ سازی در قم، همچون برنامه های دیگر شهرداری است كه به شرط تحقق بودجه برنامه های خوبی دراین زمینه داریم.
وی ادامه داد: توسعه ناوگان عمومی، دنبال كردن پروژه ها تقاطع جاده جعفریه و آغاز راه اندازی فاز 5 بلوار عمار یاسر و توسعه حمل و نقل ریلی (412 میلیارد تومان برای توسعه مترو) همچون برنامه های سال جاری است.
وی اظهار داشت: از زمانی كه این ویروس منحوس ما را درگیر كرده است، به نحوی كه بزرگترین اقتصادهای جهان را هم زمین گیركرده است ولی سیاست گذاری های ابلاغی رهبر انقلاب مشخص است. عدم وابستگی به نفت كه از سیاست های ابلاغی جدی ایشان بود نشان داد كه اگر این وابستگی در سالهای اخیر به نفت كمتر نشده بود امروز وضعیت بسیار بدتری داشتیم.
وی ادامه داد: شهرداری قم در زمینه مقابله با كرونا بسیار موفق عمل كرده است ولی متاسفانه مظلوم هم واقع شد. امروزه بسترهایی آماده شد كه مردم در بستر شهر حضور پیدا نكنند. مردم باید از پورتال شهرداری استفاده كنند. هر درخواستی كه برای ساخت و ساز لازم است در این پورتال جانمایی شده است. وی اظهار داشت: دراین زمینه اپلیكیشین قم یار در اختیار مردم قرارداده شده است كه خیلی از خدمات شهرداری و حتی مراكز دیگر در اپلیكیشن جانمایی شده است.
وی اظهاركرد: بحث منابع انسانی از مسایل بسیار مهم می باشد كه باید ساماندهی گردد. از سال 81 تا كنون دستورالعملی برای استخدام پرسنل شهرداری ها داریم كه توسط هیئت وزیران وقت تصویب و ابلاغ می شود. در این دستورالعمل، مستخدمین شهرداری در 4 رده شناسایی می شود كه شامل رسمی، پیمانی، موقت و كارگری است. دراین زمینه دستگاه های دولتی باید تكلیف استخدام ها و نیازهای جدید را مشخص می كردند.
معاون شهردار قم خاطرنشان كرد: از همان سالها شاهد آن هستیم كه در مورد رویه نیروی انسانی شهرداری به شكل مشخص نبود. شهرداری ها چندین سال با یك خلا مواجه گشتند كه از طرفی باید خدمات گسترده به مردم ارائه دهند ولی از نظر نیروی انسانی متخصص گرفتار مشكل می شوند كه دراین زمینه قراردادهای موقت بسته شد. در اینجا یك دوگانگی یا چندگانگی رخ داد كه به همین میزان شهرداری ها با چند دسته نیروی مختلف روبرو شده است. یعنی 8 مدل قرارداد برای پرسنل شهرداری به وجود آمد. تنظیم این قراردادها خیلی سخت است.
وی اظهار داشت: تلاشهای شهرداران مختلف تا سالهای پیش به جایی نرسید تا اینكه 4 سال پیش یك ظرفیت استخدامی به تعداد 50 هزار نفر دریافت شد كه با این تعداد هم تكلیف نیروهای داخل شهرداری مشخص شود. دراین زمینه باید احكام فعالان شهرداری هم سامان دهی می شد. در این مدت این مصوبه 50 هزار نفر پیگیری نشد.
رنجبر اظهاركرد: بعد از آن یك ابلاغیه دیگر ارائه شد كه نیروهای شهرداری با قراردادهای مشخص تبدیل وضعیت شوند. این امر در سال قبل انجام شد كه منتظر ابلاغ هستیم. در بودجه سال جاری این مسئله در نظر گرفته شده كه نیروهای شركتی به نیروهای كارمند موقت مبدل شوند. تا امروز چنین ابلاغیه ای صادر نشده است. بنظر می رسد كه وزارت كشور می تواند از ظرفیت های قانونی استفاده نماید و این مشكل را رفع كند.1399/02/03
13:25:53
5.0 / 5
3437
تگهای خبر: خدمات , درمان , درمانی , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag