معاون پرستاری وزارت بهداشت خبر داد

پیگیری افزایش پنجاه درصدی حقوق برای پرستاران شركتی

پیگیری افزایش پنجاه درصدی حقوق برای پرستاران شركتی

به گزارش بیو بگ معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات این معاونت بعد از شیوع ویروس كرونا در كشور، اظهار داشت: 65 درصد نیروهای پرستاری در مراقبت مستقیم از بیمارن كرونایی هستند كه طی تحقیقاتی افزایش خستگی و افسردگی در میان پرستاران مشخص شده است كه مداخلات مشاوره و روانپزشكی برای پرستاران در خیلی از بیمارستان ها در نظر گرفته شده است.


به گزراش ایسنا، دكتر مریم حضرتی در ارتباط ویدیو كنفرانسی با خبرنگاران ضمن تشكر از اصحاب رسانه در اطلاع رسانی دقیق، اظهار داشت: سال ۲۰۲۰ تحت عنوان "پرستاری و ماما" با هدف نشان دادن نقش دقیق پرستاران در خط سلامت جامعه نام گذاری شده است.
وی درباب اهم اقدامات معاونت پرستاری در بحران كرونا، افزود: ۶۵ درصد نیروهای پرستاری ما یعنی ۸۰ هزار و ۸۵۶ پرستار در مراقبت مستقیم از بیمارن كرونایی هستند. ۱۴۲ هزار و ۹۰۵ بیمار حاد تنفسی در بیمارستان ها توسط پرستاران مراقبت شدند. همین طور ۴۰۵ مركز مشاوره مراقبت در منزل در این بحران در حال فعالیت بودند. از طرفی ۳۰۵۴ نفر داوطلب گروه پرستاری به شكل داوطلبانه مشاركت داشتند. در این میان ۴۴۵۶ پرستار خارج از روال اداری جذب شده و مجوز استخدام برای ۳۰۰۰ نفر نیروی سلامت به وزارت بهداشت داده شده است كه منتظر اعلام نظر سازمان برنامه و بودجه برای استخدام ها هستیم.
وی با اشاره به اقدامات پرستاران در حوزه ارائه خدمات مشاوره ای، اضافه كرد: پرستاران حضور فعالی برای ارائه مشاوره در سامانه ۴۰۳۰ و ۱۹۰ داشتند.
حضرتی افزود: پیشنهاد تبدیل وضعیت پرستاران و رایزنی و مكاتبه با مراجع ذی صلاح شروع شده است و از طرف دیگر به دنبال ثبت اسامی شهدای پرستاری نیز هستیم. پرستاران در بحران كرونا با تمام ظرفیت های خود فعالیت كردند. در این میان حفظ ایمنی كادر پرستاری و اطمینان از عدم به كارگیری پرستاران پر مخاطره در بخش های كرونایی از اولویت های معاونت پرستاری بوده است.
وی ادامه داد: به دنبال ابلاغ استانداردهای خدمتی و تعرفه گذاری خدمات پرستاری در منزل هستیم به شكلی كه امیدواریم با ابلاغ آن مردم بتوانند خدمات پرستاری در منزل را با پوشش بیمه ای دریافت نمایند.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباب افزایش ۵۰ درصد حقوق در فصل مشترك بخشنامه اداری استخدامی برای كادر بهداشت و درمان، اظهار نمود: پرستاران نیز مانند سایر اعضای نظام سلامت شامل این میزان افزایش حقوق شدند و برمبنای حكم كارگزینی اقدامات برای آنان نیز انجام می شود. البته، پرستاران شركتی فعلا مشمول این مساله نشدند كه به دنبال پیگیری آن هستیم و امیدواریم پس از تصویب در شورای عالی كار از این افزایش حقوق بهره مند شوند.
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباب میزان پاداش در نظر گرفته شده برای پرستاران كه در مواردی مبلغ آن سبب رنجش خاطر پرستاران شده بود، اظهار داشت: مبالغی كه بعنوان پاداش در نظر گرفته شده بود به بیمارستان ها ارائه شد و تخصیص آن با بیمارستان ها بود البته مشكل جدی پیش نیامده است اما پرستاران می توانند موارد گلایه های خودرا با بیمارستان ها در بین بگذارند؛ میزان پاداش ابلاغی متفاوت بوده و در بعضی محل ها بسیار مطلوب گزارش شده است.
حضرتی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره تعدیل نیروی پرستاری در بخش خصوصی، اشاره كرد: پرستاران فعال ما در بحران كرونا باید تقدیر شوند اما تابحال مراجعه ی مشخصی از پرستاران به معاونت نداشتیم با این وجود از سازمان نظام پرستاری درخواست كردیم اسامی پرستاران تعدیل شده از بیمارستان های خصوصی را به ما اعلام كنند.
معاونت پرستاری وزارت بهداشت درباب تبدیل وضعیت نیروهای قرارداری در حوزه مامایی كه در تماس با بیماران كرونایی بودند، اظهار نمود: طی نامه ای از معاونت توسعه وزارتخانه درخواست تبدیل وضعیت پرستاران و ماماهایی كه مستقیما با بیماران كرونایی در ارتباط بودند را مطرح كردیم كه انتظار می رود با این درخواست موافقت شود.
حضرتی در پاسخ به سوالی درباره افزایش خستگی و افسردگی در میان پرستاران اظهار داشت: در تحقیقی كه معاونت فرهنگی وزارت بهداشت انجام داده، افزایش خستگی و افسردگی در میان پرستاران مشخص شده است اما مهمترین علت افزایش افسردگی در پرستاران، دوری از خانواده، مشقت كاری، ترس از كرونا یا سختی كار نبوده بلكه مهم ترین علت مشاهده مرگ بیماران جلوی چشم آنها بوده است. البته در بیمارستان های زیادی مراكز مشاوره برای این پرستاران به وجود آمده و مشاوره روانی با همكاری متخصصان روانشناسی و روانپزشكی برای این افراد انجام می شود.
ادامه دارد...منبع:

1399/02/01
13:58:33
5.0 / 5
3022
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag