تاثیر كرونا بر تشدید بیماری كبد چرب

تاثیر كرونا بر تشدید بیماری كبد چرب

بیو بگ: بررسی های انجام شده از طرف متخصصان تغذیه نشان میدهد كه در دوره شیوع ویروس كرونا كه با خانه نشینی و قرنطینه الزامی هم راه است مشكلات مربوط به كبد چرب در افراد به سبب كم تحركی و تغییر زمان خواب در شبانه روز بیشتر شده و شانس ابتلای آنها به ویروس كرونا را افزایش داده است.به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا بر اساس آمارهای انتشار یافته از شروع شیوع ویروس كرونا در جهان، میزان مبتلاشدن و مرگ و میر بر اثر این بیماری در افرادی كه دارای بیماری های زمینه ای هستند بمراتب بالاتر از افراد عادی گزارش شده است.

علت اصلی این رخداد مربوط به ضعف سیستم ایمنی بدن این افراد است كه آنان را در مقابله با ویروس، لطمه پذیرتر می كند و ریسك مرگ و میر در این افراد را بیشتر می كند.

بالا بودن آنزیم كبدی كه به دنبال لطمه دیدن سلول های كبدی ایجاد می شود یكی از بیماری های زمینه ای است كه در شیوه عملكرد كبد تاثیر منفی می گذارد.

این بیماری زمینه ای در كنار بیماری های دیگر مانند فشار خون، دیابت و نارسایی كلیوی عللی هستند كه ریسك مبتلاشدن به ویروس كرونا را در افراد می افزایند.

كبد چرب همچون بیماری های فراگیری است كه موجب بالا رفتن آنزیم كبدی می شود.

بررسی های انجام شده از طرف متخصصان تغذیه نشان میدهد كه در دوره شیوع ویروس كه با خانه نشینی و قرنطینه الزامی هم راه است مشكلات مربوط به كبد چرب در افراد به سبب كم تحركی و تغییر زمان خواب در شبانه روز بیشتر شده است.

افرادی كه به بیماری كبد چرب مبتلا هستند و شرایط قرنطینه نیز آنرا تشدید كرده است در صورت مبتلاشدن به ویروس كرونا، علایم بیشتری نسبت به سایر افراد خواهند داشت و در نتیجه به مراقبت های بیشتری همچون بستری شدن در «آی سی یو» نیازمند می شوند.

نكته قابل توجه این است كه صرف بالا بودن آنزیم كبدی، ناقل ویروس كرونا برای فرد نیست بلكه ضعف زمینه ای و ناتوانی بدن در مقابله با ویروس می باشد كه احتمال ابتلای فرد به ویروس را بیشتر می كند.

این گونه افراد باید ضمن احتیاط و مراقبت بیشتر و رعایت اصول بهداشت فردی و كنترل بیماری زمینه ای با مصرف بموقع و منظم داروهای تجویز شده توسط دكتر و دقت در رژیم غذایی، سیستم ایمنی بدن خودرا تقویت نمایند.

افراد دارای كبد چرب باید در دوران قرنطینه از مصرف غذاهای فست فودی و گوشت های تفت داده شده در روغن به شدت پرهیز و با استفاده بیشتر از غذاهای گیاهی و دارای فیبر به پاكسازی كبد خود كمك كنند.

به گزارش نورنیوز، انجام ورزش های سبك در منزل و تنظیم زمان خواب در شبانه روز از مهمترین اقدامات دیگری است كه می تواند احتمال مبتلاشدن به بیماری كووید۱۹ را در افراد مبتلا به كبد چرب به میزان قابل توجهی كم كند.

منبع:

1399/01/31
21:59:10
5.0 / 5
3461
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag