عضو هیات دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی؛

كادر درمان 100 برابر دیگران در معرض خطر كرونا هستند

كادر درمان 100 برابر دیگران در معرض خطر كرونا هستند

به گزارش بیو بگ عضو گروه هماتولوژی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، اظهار داشت: كادر درمان 100 برابر بیشتر از دیگران در معرض خطر كرونا هستند.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، مهدی اله بخشیان، با اشاره به دشواری های محیط های آزمایشگاهی تشخیصی ویروسی، اظهار نمود: متخصصان و كارشناسان علوم آزمایشگاهی در این عرصه بعنوان خط مقدم شناسایی ویروس كرونا با آخرین روش ها و متدهای تشخیصی خدمات ویژه ای ارائه می دهند.
وی افزود: متخصصان و كارشناسان علوم آزمایشگاهی با نمونه های مستقیم بیماران در ارتباط هستند كه این مورد ریسك ها و مخاطرات این بخش را دوچندان می كند.
به گفته اله بخشیان، یكی از بیشترین گروه های خطر كادر درمان متخصصین و كارشناسان در آزمایشگاه ها هستند، چون به شكل مستقیم با نمونه هایی سروكار دارند كه گاهی مملو از ویروس می باشد و در چشم برهم زدنی می تواند این افراد را آلوده كند.
وی با اشاره به مراجعات مردم و ارائه نمونه ها از سایر مراكز درمانی به آزمایشگاه های كل كشور اظهار داشت: در این روزهای كرونایی این مراكز به صورت شبانه روزی و ۲۴ ساعته در حال فعالیت و ارائه خدمات هستند كه این فشار كاری بیش از اندازه مشكل خستگی و فرسودگی كادر علوم آزمایشگاهی را دوچندان می كند.
عضو هیئت علمی دانشگاه خطاب به هموطنان سفارش كرد: به نمایندگی از كارشناسان و متخصصان علوم آزمایشگاهی از مردم خواهشمندم سفارش ها را جدی بگیرند چونكه ابتلاء به بیماری كرونا یك تهدید جانی برای تمام گروه ها است.
اله بخشیان ضمن مقایسه ویروس كرونا با آنفلوانزا و یا سرماخوردگی توضیح داد: هیچ گاه تخت های بیمارستانی به شكلی محسوس درگیر بیماران آنفلوانزا نبود ولی هم اكنون با وضعیتی مواجه هستیم كه كرونا تقریباً بیش از ۵۰ درصد ظرفیت بیمارستانی را درگیر كرده است.
وی با اشاره به اینكه راه جلوگیری از كرونا كاملاً مشخص است تصریح كرد: باید افراد در خانه های خود بمانند تا زنجیره انتقال شكسته شود، والا كشور با فاجعه ای جبران ناپذیر مواجه خواهد شد و امكان دارد بعضی از مردم زمانی به خود بیایند كه تعداد زیادی از عزیزان خودرا از دست داده باشند.
عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینكه كووید ۱۹ پیر و جوان نمی شناسد و اصلاً با هیچ فردی شوخی ندارد اظهار نمود: در این شرایط بحرانی كادر بهداشتی و درمانی در خطر هستند و این عزیزان از كادری كه بر بالین بیمار حاضر است تا فردی كه در آزمایشگاه و یا بدنه اداری درمان فعالیت می كند جان خودرا در كف دستشان گذاشته اند. این افراد علاوه بر مخاطرات شغلی زیر بار شیفت های طولانی خسته و فرسوده شده اند.
اله بخشیان توضیح داد: از مردم خواهش می كنم سفارش ها را جدی بگیرند، هیچ راهی در هیچ جای دنیا وجود ندارد كه پرسنل درمان از ابتلاء به ویروس در امان باشند. به هر حال وقتی با نمونه بیمار كار می نماییم و یا بر بالین حاضر می شویم باید تنفس نماییم و امكان دارد هر لحظه در خطر باشیم.
به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، ریسك ابتلاء در كادر درمان بیش از ۱۰۰ برابر افراد عادی است كه در خارج از محیط درمان و بیمارستان تردد می كنند. ازاین رو این موارد گواه این است كه امروز كادر پزشكی و درمان در جبهه نبرد فعالیت می نمایند.
وی نهفتگی ویروس به مدت ۱۴ روز و انتقال آن به سایر اعضای خانواده را یكی دیگر از نگرانی های كادر درمان دانست و خاطرنشان كرد: اگر مردم همكاری كنند و سفارش ها را جدی بگیرند بطور قطع به برادران و خواهران خود در خط مقابله با این ویروس كمك كرده اند.
عضو هیئت علمی دانشگاه اضافه كرد: كادر درمان تمام قد ایستاده اند تا جان هموطنان خودرا نجات دهند و تنها خواهش این عزیزان این است كه در ساعاتی كه جانانه با تمام جسم و روح خود در شیفت های طولانی و لباس های كلافه كننده خدمت می كنند، هموطنان با دلایلی مثل دید و بازدید و سفر بار بیشتری بر دوش این عزیزان تحمیل نكنند.
وی در ادامه با اشاره به اینكه سفر رفتن و بی توجهی به سفارش به جز این كه آمار تلفات و مراجعات را به بیمارستان ها و مراكز آزمایشگاهی بیشتر می كند، آورده دیگری ندارد اظهار نمود: افرادی كه این اقدامات را انجام می دهند نفس كادر درمان را می گیرند، كادر درمانی كه با عشق به مردم خدمت می كنند.
اله بخشیان تصریح كرد: از مردم خواهش می كنم به تمامی كادر درمان اجازه بدهند تا این بحران را نیز پشت سر گذاشته و از این مشكل و اپیدمی هم سربلندی بیرون بیاییم.
وی با اشاره به اینكه متخصصان در آزمایشگاه، با نمونه های غالباً آلوده روبرو هستند توضیح داد: محیط آزمایشگاه بر خلاف سایر بخش های ایزوله است، تقریباً تمامی محیط آزمایشگاه به ویروس كرونا آلوده است و این در شرایطی است كه برخی از تجهیزات و بخش ها امكان گندزدایی كامل را ندارد و حفاظت ها هم حفاظت كاملی نیست. این مورد شدیداً این افراد را در معرض خطر قرار می دهد.
اله بخشیان همین طور به كارشناسان علوم آزمایشگاهی سفارش كرد كه بیش از پیش سلامت و مراقبت از خودرا جدی بگیرند و اظهار داشت: متأسفانه در این مدت حدود دوماه خیلی از همكاران علوم آزمایشگاهی به كرونا مبتلا و شماری نیز در مراحل پیشرفته بیماری جان باختند.
وی افزود: تمامی كادر درمان، متخصصان علوم آزمایشگاهی و حتی سایر پرسنل بیمارستان ها كاملاً به خطرات این ویروس آگاهند ولی با تمام این موارد به علت حس وطن پرستی و انسان دوستی به مردم بهترین خدمات را با بالاترین كیفیت ارائه می دهند.
اله بخشیان با اشاره به اینكه كادر درمان همیشه در بزنگاه های تاریخی در كنار مردم بوده اند بار دیگر لزوم توجه مردم به سفارش های بهداشتی را مورد تاكید قرار داد.


منبع:

1399/01/30
22:23:08
5.0 / 5
3522
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag