وضعیت اقتصادی كشور بعد از كرونا؛

آمارهای رحمانی درباره تولید ماسك و دستكش با انتشار كرونا در كمیسیون امنیت ملی مجلس

آمارهای رحمانی درباره تولید ماسك و دستكش با انتشار كرونا در كمیسیون امنیت ملی مجلس

بیو بگ: سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت اقتصادی كشور پس از انتشار كرونا در جلسه امروز اظهار داشت كه در این نشست وزیر صنعت، معدن و تجارت آماری درباره ی تولید ماسك و میزان واردات آن عرضه داد و همینطور رئیس سازمان مالیاتی از احتمال تغییر زمان اجبار تسلیم اظهارنامه های مالیاتی سخن گفت.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، سید حسین نقوی حسینی در توضیح جلسه امروز كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این جلسه با حضور رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان وزارت اقتصاد و نمایندگانی از وزارت اطلاعات و سپاه در محل برگزاری جلسات علنی مجلس شورای اسلامی تشكیل شد.
وی افزود: در ابتدای این جلسه ذوالنور رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت به خانواده های داغدار و تشكر از همه كسانی كه برای مبارزه با كرونا تشكیل می كنند بخصوص كادر درمانی، پرستاران و پزشكان بر لزوم حركت جهادی در حوزه اقتصادی و تولید در سال جهش تولید تصریح كرد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به صحبت های وزیر صمت، اظهار نمود: آقای رحمانی این توضیح را داد كه مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت درگیری گسترده ای در حوزه مبارزه با ویروس كرونا دارد از تأمین اقلام و نیازهای اساسی تا مدیریت تولید و احقاق جهش تولید از اولویت های این وزارتخانه به حساب می آید. طبق این توضیحات پیش از كرونا وزارت صمت روزانه ۲۰۰ هزار ماسك تولید می كرده كه امروز به تولید روزانه یك میلیون ماسك رسیده است. علاوه بر این بخشی از ماسك هم در صنوف و امور خیریه مردمی تولید می شود این یعنی حدود پنج برابر و آن هم در وضعیتی كه باید بسیاری از مسائل رعایت می شد.
نقوی حسینی افزود: آقای رحمانی این توضیح را هم داد كه علاوه بر این حدود سه میلیون ماسك هم در روز در بخش های دیگر تولید می شود و مابقی آن از ناحیه واردات تأمین می شود. حدود ۱۲۰ میلیون ماسك ثبت سفارش شده و تابحال حدود ۲۵ میلیون ماسك تحویل وزارت بهداشت و درمان شده است. تا هفته اول اردیبهشت ماه تولید ما به حدود روزانه چهار میلیون ماسك می رسد.
وی افزود: طبق توضیحات وزیر صنعت، معدن و تجارت هم اكنون در مواد شوینده ظرفیت تولید به ۸۰ درصد رسیده و روزانه با تلاشهای صورت گرفته تولید را به هشت برابر رسانده ایم. تولید الكل و دستكش دو برابر شده است اینها نشان داده است كه در تأمین نیازهای بهداشتی مبارزه با كرونا مشكل نداریم و هرچه لازم باشد را تأمین كرده ایم و همینطور قادر به تولید و تأمین هستیم آن هم در وضعیتی كه تحریم ها و خصومت های دشمنان ضد ما بیشتر شده است.
سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت به مبحث تنظیم بازار و تأمین نیازهای اولیه مردم هم اشاره ای داشت و بیان كرد فروشگاه ها پر از اقلام است و مردم هرچه نیاز دارند در دسترس شان است الحمدالله هیچ مشكلی در بازار نداریم و از این به بعد هم مشكلی نخواهیم داشت. لازم است از مردم بخصوص بخش تولید و واردات كه همراهی خوبی داشتند تشكر نماییم. در همین شرایط حدود چهار میلیون تن كالای اساسی در بنادر داریم و نگرانی وجود ندارد.
وی ادامه داد: طبق این توضیحات بانك مركزی و بخش های مختلف اقتصادی و بخش خصوصی همكاری بسیار جدی و خوبی داشتند البته كه برخی واحدهای تولیدی صدمه دیدند كه تلاش می نماییم مشكلات آنها را رفع نماییم دولت هم مصوبات خوبی در ارتباط با جبران صدمه های واحدهای تولیدی داشته كه همچون آن اختصاص ۷۵۰ هزار میلیارد تومان به حوزه صنوف و خدمات است كه نحوه ی تولید و توزیع و فهرست آنها اعلام شده این حمایت ها شامل حقوق كارگران و كارمندان این واحدهاست و همینطور زیان كارفرمایان هم می شود.
این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: طبق توضیحات وزیر دو كمك و پشتیبانی از خانواده ها صورت می گیرد كه دولت اعلام نموده یك میلیون تومان به خانواده ها پرداخت می شود و مابقی خانواده های صدمه دیده به خصوص خانواده های تحت پوشش بهزیستی و كمیته امداد از طرق دیگری مورد حمایت قرار می گیرند.
نقوی حسینی افزود: وزیر تاكید داشت واحدهای تولیدی صدمه دیده از ناحیه كرونا حتما حمایت می شوند. وی همینطور بیان كرد كه این وزارتخانه برنامه ویژه برای جهش تولید عرضه كرده و بطور قطع آنرا محقق می كند البته همه كشورها با این مشكل روبه رو بوده و رشد اقتصادی اغلب كشورها پارسال منفی شده ولی ما تلاش می نماییم در جمع كشورهایی با رشد اقتصادی مثبت قرار گیریم. هدف جهش تولید بازار داخلی و بعد هم بازارهای خارجی است هیچ مانع و محدودیتی در صادرات حتی در شرایط كرونایی نداریم البته كه حوزه خروج مسافر از كشور راه ها بسته است تردد امكان پذیر نیست و خروجی نداریم.
به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، در ادامه جلسه دهقانی معاون وزیر اقتصاد گزارشی عرضه كرد كه طبق توضیحات سخنگوی امنیت ملی او اظهار داشت كه تأمین مبالغ مورد نیاز حوزه بهداشت و درمان شامل بیمارستان ها، دانشگاه ها و اورژانس ها اولویت اول این وزارتخانه است بحث مالیات و عملیات اجرایی وصول مالیات هم تا آخر اردیبهشت ماه تمدید مهلت شده و برنامه های مفصلی برای همراهی و مساعدت با بنگاه های اقتصادی داریم. جلسات هیات مدیره بنگاه ها باید غیرحضوری باشد. مراودات بانكی به صورت غیرحضوری تنظیم شده از این فرصت استفاده شده تا با انجام كلیه امور به صورت الكترونیكی، دولت الكترونیك محقق شود.
وی افزود: در این نشست پارسایی معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان امور مالیاتی هم با اشاره به شرایط، سقف و كف دریافت مالیات ها و تعویق پرداخت مالیات، توقف عملیات وصول و اجرای مالیاتی، تعویق پرداخت بدهی های مالیاتی به سه ماه آینده بیان كرد كه این اقدامات سازمان در شرایط كنونی است احیانا زمان اجبار تسلیم اظهارنامه های مالیاتی هم تغییر خواهد نمود ما معتقدیم باید حداكثر پشتیبانی از مودیان مالیاتی صورت گیرد.
در این نشست كواكبیان، برزگر، نجفی، گودرزی، بروجردی، جمالی، رحیمی و برومندی از اعضای كمیسیون اظهارنظر كردند كه به قول نقوی حسینی پس از صحبت های آنها رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت تاكید داشت كه اولویت صادرات در سال جهش تولید به ۱۵ كشور همسایه و چین و هند خواهد بود. دقت داریم در این حركت كیفیت فدای كمیت نشود.1399/01/26
18:49:36
5.0 / 5
2829
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag