كروناویروس جدید چند روز نهفته می ماند؟

كروناویروس جدید چند روز نهفته می ماند؟

بیو بگ: كرونا ویروس جدید، بیماری است كه با ظهور نوع جدید آن از ووهان چین، بار دیگر سبب نگرانی بین المللی شده ­ است و گفته می شود كه ممكنست خاستگاه آن از خفاش باشد.به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، با افزایش شیوع كرونا و اعلام وضعیت اضطراری جهانی برای این بیماری از طرف سازمان بهداشت جهانی، بنظر می رسد كه لازم است بیشتر درباره این ویروس و علایم بیماری زایی آن اطلاعات كسب نماییم. باید توجه كرد كه دوره نهفتگی بیماری ناشی از كرونای جدید، بین دو تا ۱۴ روز (به طور معمول یك هفته) است.

این بیماری اغلب با تب و سرفه و سایر علایم تنفسی بروز می ­كند. البته در این بیماری آبریزش بینی و عطسه كمتر از سایر ویروس ­های تنفسی دیده می شود. در موارد شدید بیماری كرونا ویروس، تنگی نفس ایجاد می ­شود. به ­طور متوسط چهار روز تا بستری شدن بیماران مبتلا به كرونا ویروس طول كشیده است.

باید توجه كرد كه این ویروس در بیشتر موارد علایم بالینی خفیف به وجود می آورد كه این امر سبب نشر بیشتر ویروس بوسیله افراد با علایم خفیف می­ شود.

در بین بیماران علامت­ دار، ۸۷ درصد علایم شبه آنفلوانزا و ۱۳ درصد علایم نیز به صورت SARI (بیماری شدید تنفسی تب دار) بوده است كه ۸۷ درصد آن، پنومونی (ذات الریه) شدید بوده و ۱۳ درصد آن منجر به بستری در بخش مراقبت ویژه شده است، با كشندگی حدود دو درصد. البته این نكته را باید در نظر داشت كه تابحال فقط حدود پنج درصد از بیماران مبتلا به كرونا ویروس جدید شناسایی شده اند. بدین سبب اگر افراد با علایم خفیف كه شناسایی نشده­ اند به مخرج كسر اضافه شوند، میزان كشندگی بسیار كمتر خواهد بود. از جانب دیگر میزان كشندگی در میان موارد شدید و منجر به بستری، می ­تواند به بیشتر از ۱۰ درصد برسد.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشكی، در عین حال تابحال مشخص شده كه بیشترین سن مبتلاشدن به این ویروس بین سنین ۱۰ تا ۹۰ سال بوده و از نظر جنس، ۶۷ درصد مبتلایان مرد بوده ­ اند. همین طور اغلب موارد مرگ در میان بیماران بالای ۶۵ سال و دارای بیماری زمینه ای رخ داده است.

منبع:

1398/11/24
19:19:21
5.0 / 5
4006
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag