محققان می گویند؛

یائسگی ریسك بیماری قلبی را زیاد می كند

یائسگی ریسك بیماری قلبی را زیاد می كند

به گزارش بیو بگ طبق نتایج مطالعه جدید، عامل بالا رفتن خطر بیماری قلبی به شكل قابل توجهی با ورود زنان به دوره یائسگی تشدید می شود.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، محققان دانشگاه پیتزبرگ آمریكا در مطالعه ای داده های مربوط به ۳۳۹ زن را بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ بررسی كردند.
«سمر خوداری»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «میانسالی تنها دوره تجربه گُرگرفتگی و سایر علایم یائسگی نیست، بلكه زمانی است كه ریسك بیماری قلبی عروقی افزایش می یابد و ما شاهد تغییرات قابل توجهی در خیلی از شرایط سلامت جسمی افراد هستیم.»
این مطالعه بر سفت شدگی عروق با ورود زنان به دوره یائسگی متمركز بود. سفتی عروق به قابلیت ارتجاعی شریان ها اشاره دارد و با بررسی سرعت جریان خون در شریان ها اندازه گیری می شود.
شریان های سفت تر منجر به عملكرد بد در نحوه پمپاژ قلب و حركت خون می شود و در نتیجه به قلب، كلیه ها، و سایر اعضای بدن صدمه می رساند.
محققان در این مطالعه، زنان را به مدت بالغ بر ۱۲.۵ سال یا تا زمان یائسگی تحت نظر داشتند. زمانیكه زنان وارد فاز یائسگی می شوند میزان سفتی شریان ها از حدود ۰.۹ یك سال پیش از شروع یائسگی تا ۷.۵ درصد در مدت یك سال پس از یائسگی افزایش می یابد كه روند پرسرعت قابل توجهی است.
به گفته محققان، هنوز بروز چنین تغییراتی در طول ورود به دوره یائسگی مشخص نمی باشد. اما این نظریه وجود دارد كه تغییرات شدید هورمونی همراه با یائسگی احتمالاً در افزایش التهاب و تاثیر بر رسوب چربی در عروق نقش دارند.

1398/11/18
20:38:32
5.0 / 5
4505
تگهای خبر: بیماری , دانشگاه , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag