علل و علایم نارسایی قلبی را بشناسید

علل و علایم نارسایی قلبی را بشناسید

بیو بگ: نارسایی قلب به معنای بی كفایتی قلب در پمپ كردن خون است، اما به معنای ایست كار قلب یا حمله قلبی نیست؛ البته افرادی كه نارسایی قلب دارند، اغلب سابقه حمله قلبی در گذشته داشته اند.به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، نارسایی قلب را نارسایی احتقانی قلب نیز می نامند. احتقان به مدلول تجمع مایعات در بدن به سبب كاهش توانایی پمپاژ خون توسط قلب است. علائم نارسایی قلبی در طول هفته ها و ماه ها متعاقب ضعیف تر شدن قلب و توانایی كمتر آن برای پمپ كردن خون بر طبق نیازهای بدن ایجاد می شوند. نارسایی قلب اغلب منجر به بزرگ شدن قلب می شود.

نارسایی قلبی ممكنست در اثر اختلال سمت راست یا سمت چپ و یا هر دو سمت قلب رخ دهد. معمولا نارسایی قلبی در سمت چپ قلب رخ می دهد. سمت چپ قلب قدرتمندتر بوده و خون را به سراسر بدن پمپ می كند. دهلیز چپ قلب، خون را از ریه ها تحویل گرفته و آنرا به بطن چپ می فرستد و از آنجا خون وارد گردش خون عمومی بدن می شود. اگر بطن چپ قلب، ضعیف شود و نتواند خون دریافتی را كاملا به جلو پمپ كند، خون به سمت عقب و به داخل ریه ها پس می زند.

وقتی كه بطن چپ نتواند به درستی منقبض شود، نارسایی سیستولی قلب روی می دهد. در نارسایی سیستولی، با هرضربان قلب مقادیركافی خون به سراسر بدن پمپ نمی گردد. وقتیكه دیواره های عضلانی قلب سفت می شوند و نمی توانند به حد كافی شل شوند، نارسایی دیاستولی رخ می دهد. در نارسایی دیاستولی، قلب سفت شده و نمی تواند در میان انقباضات از خون كافی پر شود. در هر دو حالت، خون وارده شده به سمت چپ قلب به سمت عقب یعنی به داخل بافت ریه پس می زند. وقتی كه تجمع خون در رگ های كوچك ریه ها به نقطه بحرانی رسید، خون به داخل كیسه های هوایی نشت كرده و احتقان ریوی ایجاد می شود. این تجمع خون، تنفس را دشوار می كند.

همچنین نارسایی قلبی ممكنست سمت راست قلب را متاثر كند. نارسایی سمت راست قلب به سبب بیماری ریوی یا در نتیجه نارسایی سمت چپ قلب اتفاق می افتد. سمت راست قلب، خون برگشتی از بدن را دریافت می كند و آنرا به داخل ریه ها پمپ می كند تا اكسیژنه شود. ممكنست سمت راست قلب توسط فشار برگشتی ناشی از نقص بطن چپ لطمه ببیند. وقتیكه توانایی سمت راست قلب برای پمپاژ خون، كاسته می شود، خون به سمت عقب یعنی به داخل سیاهرگ ها برمی گردد و موجب تورم بافت ها و اعضای بدن می شود. سیاهرگ های گردن نیز ممكنست متورم شوند. اندام های شكمی به ویژه كبد و حفره شكمی كه شامل روده ها می باشد نیز ممكنست بزرگ و حساس شوند كه موجب می شوند شما احساس تهوع یا پری شكمی داشته باشید
علت نارسایی قلب چیست؟
نارسایی قلب علل مختلفی دارد. بعضی اوقات علت دقیقی برای آن یافت نمی گردد. شایع ترین علل نارسایی قلب در زیر ذكر شده است:
- بیماری عروق كرونر: در این بیماری به سبب انسداد نسبی یا كامل رگ یا رگ های كرونر قلب، خون رسانی به قلب به صورت جزئی یا كامل مختل شده و در نتیجه قسمتی از قلب غیر فعال می شود.

- مشكلات عضله قلب

- فشار خون بالا

- مشكلات دریچه های قلب

- ضربان غیرطبیعی قلب

- استفاده از مواد سمی

- بیماری مادرزادی قلبی

- دیابت

- بیماری های غده تیروئید
علایم نارسایی قلب چیست؟
بعضی از افراد مبتلا به نارسایی قلب، علائم كمی از خود نشان می دهند. در زیر علائمی كه ممكنست در افراد مبتلا به نارسایی قلب دیده شود، ذكر شده است:

- تنگی نفس، خصوصا زمان راه رفتن، بالا رفتن از پله ها یا فعالیت

- تنگی نفس هنگام درازكشیدن

- كاهش اشتها

- تنگی نفس ناگهانی شبانه كه موجب بیدار شدن از خواب می شود

- خستگی یا ضعف عمومی شامل كاهش توانایی در ورزش كردن

- تورم پا

- تورم شكم یا احساس پری در شكم

- ضربان قلب سریع یا نامنظم

- افزایش وزن ناگهانی

- سرفه و خس خس سینه بطور مزمن

- تهوع

بنابر اعلام پایگاه جامع فرهنگسازی و آموزش سلامت وزارت بهداشت، در صورت بروز هر یك از این علائم به پزشك بازگشت كنید، خصوصاً اگر سابقه بیماری قلبی دارید.

منبع:

1398/11/17
17:08:33
5.0 / 5
4408
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag