واكنش بهزستی به ادعای بدهی ۱۵ میلیاردی این سازمان به وزارت بهداشت:

وزارت بهداشت برای انجام تعهداتش از سازمان های دیگر درخواست پول نكند

وزارت بهداشت برای انجام تعهداتش از سازمان های دیگر درخواست پول نكند

بیو بگ: بعد از انتقاد سازمان بهزیستی به وزارت بهداشت در خصوص عدم همكاری در پذیرش معتادان متجاهر دارای زخم باز، مسئولان وزارت بهداشت به بدهی 150 میلیارد ریالی بهزیستی به این بیمارستان ها در این خصوص اشاره كردند كه معاون سازمان بهزیستی نیز در واكنش به این اظهارات اظهار داشت كه نه تنها ما بدهی نداریم بلكه وزارت بهداشت نباید برای انجام تعهدات خود از سازمان های دیگر درخواست پول كند.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، بااینكه رسیدگی به پروسه درمان معتادان متجاهر و حل مشكلات مربوط به آنها موضوعی بین دستگاهی است و نهادهای مختلف از سازمان بهزیستی كشور تا پلیس و وزارت بهداشت در این خصوص مسئولیت هایی را به عهده گرفته اند، اما گاهی روند رسیدگی به این افراد لطمه دیده با موانعی رو به رو می شود. هفته گذشته معاون سازمان بهزیستی كشور از محدودیت پذیرش معتادان دارای زخم باز توسط بهزیستی بر طبق پروتكل ها آگاهی داد و در عین حال اظهار داشت كه این افراد باید در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرند و وزارت بهداشت بر طبق پروتكل ها و تعهدی كه در جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر داده است، باید برای آنها مركز یا مراكزی را تعیین كند و پس از مدتی كه زخم آنها درمان شد، این افراد را تحویل سازمان بهزستی دهد تا اعتیادشان درمان گردد. این درحالیست كه بر طبق ادعای نیروی انتظامی كه این معتادان را به مراكز ۶ گانه وزارت بهداشت می برد، این مراكز هم معتادان را نمی پذیرند یا ضمانت نامه می خواهند؛ بدین سان بنظر می رسد حلقه مربوط به وزارت بهداشت در این پروسه گم می شود.
این اظهارات واكنش وزارت بهداشت را نیز به همراه داشت. به طوریكه مهدی شادنوش، رئیس مركز مدیریت پیوند و بیماری های وزارت بهداشت دراین باره به ایسنا اظهار داشت: اعتبارات درمانی این بیماران نزد سازمان بهزیستی است و با وجود اینكه در جلسات گوناگون و به شكل مكرر سازمان بهزیستی تعهد كرده كه توافقنامه ای با بیمارستان های ارائه دهنده خدمت به این افراد امضاء كند كه هزینه های درمانی آنها را پرداخت كند، اما هنوز این توافقنامه امضاء نشده است.
شادنوش این را هم اظهار داشت كه امضای این توافق نامه در شرایطی عقب می افتد كه تنها در شهر تهران بالغ بر ۱۵۰ میلیارد ریال اسناد مطالبات بیمارستان ها به سبب نبود تفاهم نامه در این خصوص هنوز پرداخت نشده است.
به دنبال مطرح شدن ادعای بدهی ۱۵ میلیارد تومان بهزیستی به وزارت بهداشت برای درمان بیماری های معتادان متجاهر، مجید رضازاده معاون توسعه درمان و پیشگیری سازمان بهزیستی كشور در گفت و گو با ایسنا، با تاكید بر اینكه سازمان بهزیستی هیچ بدهی در این خصوص ندارد اظهار داشت: وزارت بهداشت هم در قوانین بالادستی خودش، هم در اهداف و ماموریت هایش و هم در بودجه ای كه از مجلس می گیرد متولی رسیدگی به سلامت جامعه معرفی شده است و اگر كسی به خدمات سلامت نیازمند باشد، چه كسی از معتادان متجاهری كه با بیماری های دیگری دست و پنجه نرم می كنند، اولویت بیشتری دارد؟.
وی با اشاره به اینكه وظیفه وزارت بهداشت است كه درمان این افراد را به عهده بگیرد، اضافه كرد: البته ستاد مبارزه با مواد مخدر كه مسئول سیاست گذاری و راهبری برنامه های اعتیاد را دارد، بودجه ای را نیز در این خصوص در اختیار دستگاه ها می گذارد. بدین سان قسمتی از بودجه ها را ستاد تامین می كند و تا جایی كه در جریان هستم ستاد مبارزه با مواد مخدر هم قبول كرده است كه قسمتی از بودجه درمان را برای درمان بیماری های همراه معتادان بپردازد.
معاون توسعه درمان و پیشگیری سازمان بهزیستی كشور با اشاره به اینكه در مجموع اصل این كار به عهده وزارت بهداشت است و برای كاری كه وظیفه اش است نباید از بهزیستی پولی مطالبه كند، اشاره كرد: وقتی مریضی به مراكز درمانی برده می شود و پیش از اینكه بخواهد درمان اعتیادش شروع شود نیاز به خدمات اورژانسی تر داشته دلیل نمی گردد كه بهزیستی هزینه خدمات وی را بپردازد چونكه متولی و مسئول اصلی این كار وزارت بهداشت است.
رضازاده در ادامه به بودجه ۲.۵ میلیارد تومانی كه قرار بود بابت درمان بیماری های همراه معتادان متجاهر توسط ستاد پرداخت گردد اشاره نمود و اظهار داشت: یكبار ستاد عنوان نمود كه این بودجه را به بهزستی می دهد، اما یكبار هم ما خودمان آنجا اعلام كردیم كه چرا به بهزیستی این مبلغ را بدهید؟ بلكه این پول را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهید.
وی افزود: اما در مورد ادعای بدهی ۱۵ میلیارد تومانی بهزیستی به وزارت بهداشت هم باید بگویم كه نه این پول را داریم، نه مقرر است كسی آنرا به ما بدهد و نه درباب آن وظیفه ای داریم. پیشنهاد ما به ستاد هم این است كه هر پولی مقرر است برای این كار بدهد را مستقیما به وزارت بهداشت پرداخت كند. اصل حرف ما این است كه وزارت بهداشت بابت انجام وظایفش نباید از دستگاه های دیگر پول طلب كند. مثل این است كه ما مراكز مشاوره تاسیس نماییم و بگوییم وزارت بهداشت پولش را بدهد! ضمن اینكه در طرح تحول هم وزارت بهداشت بودجه زیادی دارد كه اگر مقرر است به افراد نیازمند این پول برسد آیا از معتادان متجاهر نیازمندتر هم كسی وجود دارد؟.
منبع:

1398/11/14
13:30:40
5.0 / 5
4516
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag