باوجود فرار ۶۷۰۰ میلیاردی مالیات

هنوز 57 درصد پزشكان كارتخوان ندارند!

هنوز 57 درصد پزشكان كارتخوان ندارند!

به گزارش بیو بگ درحالیكه طبق قانون مالیات های مستقیم از آغاز مهر ماه سال جاری، فعالان حوزه درمان به نصب و استفاده از سامانه فروش ملزم شدند و جریمه دو درصدی درآمد در صورت تمرد از این قانون برایشان درنظر گرفته شد، گویا چندان این جریمه كارساز نبوده كه پزشكان نسبت به متصل شدن به این سامانه ترغیب نشده اند، چون كه طبق آخرین اعلام سازمان مالیاتی، طی چهار ماه اخیر و تابحال فقط ۴۳ درصد پزشكان در سامانه پایانه فروشگاهی ثبت نام كرده اند و ۵۷ درصد باقی مانده فقط تا ۲۱ روز دیگر فرصت دارند كه متصل یا جریمه شوند!


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، از آغاز مهر ماه سال جاری، پایانه های فروشگاهی (كارتخوان) باید توسط همه مشاغل پزشكی بكار گرفته می شد و در صورت عدم استفاده از كارتخوان، همه تراكنش پزشكان مشمول مالیات قرار می گرفت. همینطور جریمه ثبت نام نكردن پایانه های فروش در سامانه مكانیزه فروش، باعث تعلق دو درصد درآمد و در صورت بكار نگرفتن پایانه مذكور از آغاز مهر سال جاری، معادل ۱۰ درصد درآمد پزشكان مشمول جریمه می شد.
با وجود جریمه های درنظر گرفته شده از جانب سازمان امور مالیاتی برای پیشگیری از سرپیچی پزشكان، در تاریخ ۲۱ آبان ماه، مدیركل تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی اعلام نمود كه فقط ۴۰ درصد پزشكان كشور مبادرت به نصب كارتخوان كرده اند و بعد از گذشت بیشتر از دو ماه، فقط سه درصد دیگر به جمعیت پزشكانی كه به این سامانه متصل شدند اضافه شد؛ چون كه طبق گفته اخیر رئیس سازمان امور مالیاتی، درصد قابل توجهی از فعالان این صنف از این قانون سرپیچی كرده و تابحال ۴۳ درصد از پزشكان در سامانه پایانه فروشگاهی ثبت نام كرده اند.

هنوز ۵۷ درصد پزشكان كارتخوان ندارند!
بر این اساس، با عنایت به این كه هنوز ۵۷ درصد از پزشكان از این قانون تبعیت نكرده اند، رئیس سازمان امور مالیاتی اعلام نموده كه آنها برای ثبت نام در سامانه پایانه فروشگاهی تا ۳۰ بهمن سالجاری مهلت دارند.
بنابراین باید دید با تمدید مهلت پزشكان برای ثبت نام در این سامانه كه حدودا سه هفته دیگر است، چند درصد از جامعه باقی مانده پزشكی به ثبت نام در سامانه پایانه فروشگاهی ترغیب می شوند یا در صورت تخلف باردیگر، چه جریمه و تمهیداتی برای پیشگیری از فرار مالیاتی این صنف درنظر گرفته خواهد شد.

فرار ۶۷۰۰ میلیاردی پزشكان از مالیات!
چونكه حالا با عنایت به گزارش مركز پژوهش های مجلس، میزان فرار مالیاتی پزشكان حدود ۶۷۰۰ میلیارد تومان در سال است. در حالیكه این صنف هم اكنون فقط حدود ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت می كند كه ثبت نام پزشكان در سامانه پایانه فروشگاهی به علت مشخص شدن و شفاف شدن درآمدهای این صنف، باعث پیشگیری از فرار مالیاتی آنها می شود.
از جانب دیگر باتوجه به اینكه درآمدهای نفتی در بودجه سال ۹۹، كاهش یافته و تمركز دولت برای درآمدزایی در سال آینده بر مالیات و صادرات غیرنفتی است، بگونه ای كه طبق آمار و اطلاعات بدست آمده از لایحه بودجه ۹۹، دولت درآمدهای مالیاتی را حدود ۱۹۵ هزار میلیارد تومان پیشبینی كرده كه به عبارت دیگر درآمد مالیاتی پیشبینی شده برای سال ۱۳۹۹ در مقایسه با رقم مصوب سالجاری، ۲۳ هزار میلیارد تومان افزایش دارد. اجبار سازمان مالیاتی در مرحله اول باید بر مقابله با فرارهای مالیاتی باشد.

درآمدهای پزشكان مطابق با كد ملی آنها مشمول مالیات شود
در این میان اجبار پزشكانی با ۶۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی به نصب كارتخوان باعث پیشگیری از فرار مالیاتی این صنف، كمك به فرایند حسابرسی مالیاتی كشور و محقق شدن درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه ۹۹ خواهد بود كه در صورت محقق شدن این امر، هم نگرانی بابت تحقق درآمدهای درنظر گرفته شده در لایحه بودجه سال آینده از بین خواهد رفت و هم اینكه با معضلی به نام «فرار مالیاتی» كه دست و پا گیر دولت شده مقابله خواهد شد كه در كل این پیامدها نشان دهنده اهمیت ثبت نام پزشكان در سامانه پایانه فروشگاهی است.
اما تابحال با عنایت به عدم تمكین اغلب پزشكان از این قانون، باید منتظر اقدامات، تمهیدات و مجازات بازدارنده بهتر و موثرتری در این حوزه توسط مسؤلان سازمان امور مالیاتی باشیم؛ چونكه همانطور كه شواهد نشان داده است جرائم درنظر گرفته شده تابحال نتوانسته عامل موثری در تمكین این صنف از نصب كارتخوان باشد. حتی در این حوزه برخی كارشناسان اقتصادی پیشنهاد می كنند "برای پیشگیری از فرارهای مالیاتی جامعه پزشكان كل درآمدهای پزشكان مطابق با كد ملی آنها مشمول مالیات شود".
لازم به ذكر است كه صندوق مكانیزه فروش یك سیستم حسابداری فروش كامپیوتری است كه با استفاده از نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی در مدلهای مختلف عرضه می شوند. همچنین، از این سیستم برای ثبت اطلاعاتی همچون خرید و فروش، موجودی كالا، نگهداری هزینه در یك واحد شغلی و در جهت اجرای هر چه بهتر از قوانین و مقررات مربوط به مالیات استفاده می شود.
علاوه براین، استقرار نرم افزار صندوق فروش برای كمك به فرآیند حسابرسی مالیاتی یكی از راهكارهای عرضه شده در خیلی از كشورهای جهان است كه سبب شفافیت بیشتر می شود و در نهایت این اصناف هم دیگر به فرار مالیاتی متهم نمی شوند.1398/11/09
15:30:03
5.0 / 5
4764
تگهای خبر: پزشكی , درمان , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag