وزارت بهداشت اعلام كرد

دامپزشكی، مرجع اعلام علت تلف شدن پرندگان میانكاله

دامپزشكی، مرجع اعلام علت تلف شدن پرندگان میانكاله

به گزارش بیو بگ رئیس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینكه تلف شدن پرندگان مهاجر در میانكاله به سبب آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان كاملا منتفی است، اظهار داشت: اعلام نتایج و علل قطعی تلف شدن پرندگان مهاجر در تالاب میانكاله باید از طرف سازمان دام پزشكی صورت گیرد.


دكتر حسین عرفانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه در تالاب بین المللی میانكاله طی روزهای گذشته چند صد پرنده تلف شده اند، اظهار داشت: سازمان محیط زیست و سازمان دام پزشكی جهت بررسی های بیشتر این واقعه در محل مستقر هستند و نكته مهم آن است كه موضوع آلودگی به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این منطقه منتفی است.
وی با اشاره به اینكه هنوز علت بروز این اتفاق معین نمی باشد، از تداوم روند بررسی های بیشتر توسط سازمان های ذی ربط و دانشگاه علوم پزشكی مازندران آگاهی داد و اضافه كرد: بنا بر این هنوز برای قضاوت زود است مگر اینكه آزمایشات به نتایج مشخصی برسند.
رئیس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت همین طور درباره مصرف گوشت پرندگان شكار، به ایسنا اظهار داشت: نهادی كه اجازه اظهار نظر پیرامون شكار پرندگان و ممنوعیت آن است، سازمان حفاظت از محیط زیست است. اما نباید از این نكته غافل بود در شرایطی كه مشكوك به بیماری هستیم و تلفات گسترده این چنینی پرندگان اتفاق افتاده است، ممنوعیت مصرف گوشت شكار و ایجاد ممانعت در شكار پرندگان امری بدیهی است.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباب اظهارات سازمان دامپزشكی در خصوص احتمال علت تلف شدن پرندگان مهاجر به سبب سم بوتولیسم كه منشا تولید آن ریشه گیاهان پوسیده است، اشاره كرد: این مساله بعید بنظر می رسد و تابحال نیز شواهدی در خصوص این مساله وجود نداشته، مگر این كه بعد از بررسی نتایج آزمایشات و سایر بررسی های صورت گرفته این نتیجه به شكل رسمی از طرف سازمان دامپزشكی بعنوان مرجع ذی صلاح اعلام گردد.
منبع:

1398/11/07
20:38:38
5.0 / 5
4472
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag