برخورد قانونی با تخلفات تبلیغاتی مواد غذایی و رژیم درمانی

برخورد قانونی با تخلفات تبلیغاتی مواد غذایی و رژیم درمانی

به گزارش بیو بگ عضو هیئت مدیره انجمن تغذیه ایران با اشاره به تخلفات تبلیغاتی در حوزه مواد غذایی همچون دم نوش ها، قارچ ها و غیره، افزود: طی تفاهم نامه سازمان تعزیرات حكومتی و انجمن تغذیه ایران در جهت شناسایی این موارد همكاری بیشتری حاصل می شود.


دكتر فواد عسجدی در گفتگو با ایسنا با اشاره به انعقاد تفاهم نامه همكاری انجمن تغذیه ایران و سازمان تعزیرات حكومتی، اظهار نمود: سال هاست كه طبق قوانین تصویب شده وزارت بهداشت، دخالت در امر رژیم درمانی (به عنوان یكی از شاخه های درمان) تخلف و جرم محسوب می شود؛ با این وجود مشكل از جای دیگری بود، خیلی از تخلفات شكل گرفته شده در این عرصه زیرمجموعه وزارت بهداشت نبودند كه در این میان می توان به تخلفات باشگاه های ورزشی در مورد عرضه رژیم های غیراصولی و تجویز و فروش مكمل های غیرمجاز، اشاره نمود.
وی افزود: تا قبل از عقد این تفاهم نامه، تنها زمانی جلوی این تخلفات گرفته می شد كه شاكی خصوصی وجود داشت، ولی با عقد این تفاهم نامه همكاری و با عنایت به اختیارات سازمان تعزیرات حكومتی و گشت های مشترك با انجمن تغدیه ایران و تشكیلات انجمن در شهرستان ها در مقابل چنین تخلفاتی قدرت قانون به مدد همكاران تغذیه ای خواهد آمد.
وی با اشاره به اینكه متاسفانه در بعضی مراكز پزشكی و دفاتر كار، افراد فاقد صلاحیت در امر تغذیه و رژیم درمانی مشغول به فعالیت بوده و تحت لوای مدارك همكاران یا مدارك و گواهی های فاقد اعتبار مشغول به فعالیت هستند، اظهار داشت: تسریع در بررسی چنین تخلفاتی از بندهای این تفاهم نامه است كه به سرعت به دانشگاه های علوم پزشكی گزارش خواهد شد.
وی با اشاره به تخلفات تبلیغاتی در حوزه مواد غذایی همچون دم نوش ها، قارچ ها و غیره، افزود: طی این تفاهم نامه سازمان تعزیرات حكومتی و انجمن تغذیه ایران در جهت شناسایی این موارد همكاری خواهند داشت.
عسجدی با اشاره به اینكه همكاری انجمن تغدیه ایران و سازمان تعزیرات حكومتی به شكل گشت های مشترك و نظارت، تسریع در ارسال گزارشات به كمیسیون ماده ۱۱، رسیدگی به تخلفات با قید فوریت و آموزش است، خاطرنشان كرد: طی هفته آینده نحوه ارسال گزارشات به انجمن تغدیه ایران و تشكیلات انجمن در شهرستان ها ارائه می شود.
در همین رابطه دكتر مجید حسن قمی - نایب رئیس انجمن تغذیه ایران، اظهار نمود: این تفاهم نامه می تواند گامی موثر برای كیفی سازی اقدامات پیش رو به شمار آید و بدین سان می توان بیشتر از پیش در صیانت از حقوق شهروندی موثر عمل كرد.
وی افزود: انجمن تغذیه با قدمتی ۳۴ ساله همیشه تلاش در حفظ و ارتقای سلامتی مردم این مرز و بوم داشته و یك یك اعضای آن تلاش كرده اند بجز بیماری به بیمار هم توجه داشته باشند و پیشگیری را مقدم بر درمان و بازتوانی بدانند.
قمی تصریح كرد: در تداوم این رسالت همیشگی تك تك اعضای انجمن خویش را مكلف به خدمت رسانی موثر و كارآمد می دانند و با كمال میل حاضرند در جلوگیری از وقوع تخلفات، اطلاع رسانی عمومی و ارتقای سطح دانش و آگاهی های جامعه و همینطور ارائه مشاوره به سیاستمداران و مجریان نظام سلامت و ارگان های قضایی ایفای نقش كنند.
به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، تفاهم نامه همكاری انجمن تغذیه ایران و سازمان تعزیرات حكومتی با هدف طراحی و اجرای برنامه های عملیاتی مبارزه با تخلفات عرصه سلامت، بهداشت و تغذیه و شناسایی گلوگاه های تخلف، ریشه یابی و صدمه شناسی علل و عوامل بروز آن و پیشگیری و برخورد با تخلفات در این عرصه منعقد شده است.
این تفاهم نامه همینطور به منظور پیشگیری، جلوگیری و نظارت بر فعالیت موسسات پزشكی غیر مجاز كه توسط افراد فاقد صلاحیت در امر تغذیه و رژیم درمانی در حال فعالیت هستند، اماكن ورزشی، ورزشگاه ها و فروشگاه هایی كه در امور توزیع و فروش مكمل های غذایی دخالت داشته و با تداخل صنفی مبادرت به فروش مكمل های غذایی و رژیمی به صورت غیرقانونی می كنند، كارخانجات، شركت ها و شبكه های فعال در عرصه تولید، توزیع و فروش مواد غذایی و مكمل های غذایی و رژیمی كه مرتكب تخلفات امور بهداشتی و درمانی و صنفی می شوند، منعقد شده است.1398/10/22
15:55:28
5.0 / 5
4679
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag