كاهش خطر سرطان پوست با جراحی لاغری

كاهش خطر سرطان پوست با جراحی لاغری

بیو بگ: یك مطالعه جدید حاكیست افراد چاقی كه تحت عمل جراحی لاغری قرار گرفته اند، كمتر در معرض خطر مبتلاشدن به سرطان پوست همچون ملانوما هستند.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، در صورتیكه ملانوما تنها یك درصد از موارد مبتلاشدن به سرطان پوست را تشكیل می دهد اما بیشترین مرگ و میر ناشی از این نوع سرطان پوست را شامل می شود.
بااینكه دانشمندان عوامل خطر در رابطه با ملانوما را مواردی همچون پوست روشن، سابقه خانوادگی و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب می دانند اما معین نمی باشد چرا میزان مبتلایان به این بیماری در حال افزایش می باشد.
با عنایت به این كه چاقی خطر بروز بعضی از سرطان ها را بیشتر می كند، متخصصان به بررسی این مساله كه آیا چاقی منجر به افزایش ریسك مبتلاشدن به ملانوما نیز می شود یا خیر، پرداخته اند.
یك مطالعه سوئدی در سال ۲۰۰۹ میلادی نشان داد كه خطر مبتلاشدن به سرطان در زنان چاقی كه تحت عمل جراحی كاهش وزن قرار گرفته اند، كاهش پیدا می كند اما این مطالعه خطر مبتلاشدن به سرطان پوست و بیماری ملانوما را بطور خاص بررسی نكرده بود.
به همین دلیل یك تیم تخصصی در تلاش جهت بررسی ارتباط بین جراحی لاغری و سرطان پوست مجموعه داده های این مطالعه را باردیگر مورد بررسی قرار داده اند.
بطور كلی تجزیه و تحلیل جدید شامل داده هایی از ۲۷۰۰ فرد مبتلا به چاقی بوده است كه تحت عمل جراحی كاهش وزن قرار گرفته و ۲۰۴۰ شركت كننده كه چاقی داشتند اما فقط در مراكز مراقبت های بهداشتی اولیه تحت درمان معمول مانند مشاوره در مورد شیوه زندگی قرار گرفتند.
در این پیگیری ۱۵ ساله افرادی كه تحت عمل جراحی كاهش وزن قرار داشتند، بطور متوسط ۲۱.۶ كیلوگرم از دست داده بودند و گروه دیگر وزن حدودا ثابت یا حدود ۳ كیلوگرم افزایش یا كاهش وزن داشتند.
در این چند سال ۲۳ نفر در گروهی كه تحت جراحی قرار گرفته بودند به سرطان بدخیم پوست، سرطان سلول سنگفرشی یا ملانومای بدخیم مبتلا شدند و در گروه مقابل ۴۵ نفر به این بیماری مبتلا شدند. متخصصان دریافتند كه بیشترین تفاوت بین این دو گروه مربوط به ملانومای بدخیم است. در گروه كنترل ۲۹ مورد از این بیماری وجود داشت، در صورتیكه در گروه جراحی فقط ۱۲ مورد مبتلاشدن دیده می شد كه این به معنای كاهش ۵۷ درصدی خطر ملانوما در صورت انجام جراحی كاهش وزن می باشد.
این شواهد نشان میدهد چاقی عامل خطر جدی برای سرطان پوست محسوب می شود، هرچند متخصصان معتقدند كه برای درك مكانیسم های مهم ارتباط بین چاقی و سرطان پوست باید تحقیقات بیشتری انجام دهند.
یك نظریه مربوط به التهاب است. متخصصان توضیح می دهند كه "چاقی منجر به التهاب مزمن سیستمیك می شود كه می تواند یك محیط مناسب برای رشد تومور باشد. عوامل سبك زندگی، مانند تغییر رژیم غذایی پس از جراحی نیز ممكنست به توضیح این ارتباط كمك كنند.
هم چنین چاقی با یك سبك زندگی بی تحرك هم راه است كه خود با افزایش بروز سرطان و مرگ و میر ارتباط دارد. به دنبال جراحی كاهش وزن افراد ممكنست سطح فعالیت بدنی خودرا بالا برند كه به نوبه خود خطر سرطان را می كاهد.
بنا بر گزارش سایت تخصصی مدیكال نیوز تودی، بطور خلاصه یافته های این مطالعه نشان میدهد كه میزان بروز ملانوما بطور قابل توجهی در بیماران چاق بعد از جراحی كاهش وزن، افت می كند.
منبع:

1398/10/14
21:49:16
5.0 / 5
4545
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , درمان , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag