ریسك مبتلاشدن به ایدز در گروه های مختلف

ریسك مبتلاشدن به ایدز در گروه های مختلف

بیو بگ: مشاور اطلاعات راهبردی UNAIDS با اشاره به آخرین آمار ایدز در دنیا و برنامه های راهبردی این سازمان، اظهار داشت: میزان مرگ و میر مبتلایان از سال ۲۰۰۴ به بعد به عات افزایش چشم گیر پوشش درمانی ضدایدز، ۵۱ درصد كاهش یافته است.به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دكتر علیرضا وثیق مشاور اطلاعات راهبردی UNAIDS در سومین گردهمایی بین المللی و هفتمین سمینار سراسری ایدز با اشاره به اینكه امسال سی امین سالگرد روز جهانی ایدز برگزار می شود، عنوان كرد: آمار نشان داده است كه تا آخر سال ۲۰۱۷ حدود ۳۷ میلیون نفر در جهان با HIV زندگی می كنند و ۱.۸ میلیون نفر تنها در سال ۲۰۱۷ به بیماری ایدز مبتلا شده اند.

وی با اشاره به اینكه ۹۴۰ هزار نفر در پارسال به علت مبتلاشدن به این بیماری جان خودرا از دست داده اند، اظهار نمود: روزانه ۵ هزار مورد جدید بروز عفونت ایدز در دنیا گزارش میگردد كه "دو سوم" آن مربوط به قاره آفریقای جنوب صحراست. همین طور عموما ۹۰ درصد این آمار در بزرگسالان گزارش شده است..

وی با اشاره به اینكه از زمان جمع آوری اطلاعات به شكل منظم یعنی از سال ۱۹۹۰ به بعد جمعا ۷۷ میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده اند، اظهار داشت: با این وجود سپس اوج بروز بیماری در اواخر ۱۹۹۱ در نتیجه انواع مداخلات و برنامه ریزی های جدید این آمار تا پارسال میلادی ۴۷ درصد كاهش یافته است.

وثیق با اشاره به اینكه از زمان شیوع اپیدمی تا به امروز ۳۵ میلیون نفر به علت ویروس HIV جان خودرا از دست داده اند، اظهار نمود: میزان مرگ و میر افراد از سال ۲۰۰۴ به بعد به خاطر افزایش چشم گیر پوشش درمانی ضدایدز، ۵۱ درصد كاهش یافته است.

وی با اشاره به اینكه عمده مبتلایان HIV در جنوب و شرق قاره آفریقا گزارش شده اند، عنوان كرد: در منطقه ما حدود ۲۲۰ هزار نفر مبتلا گزارش شده و همین طور رشد موارد ابتلای جدید درمنطقه ما از سایر مناطق سریعتر است كه باید جدی گرفته شود.

این استاد دانشگاه اختتام بخشیدن به همه گیری ایدز را بعنوان یك معضل بهداشتی چشم انداز سازمان UNAIDS عنوان نمود و اضافه كرد: راهبرد اصلی ما شتاب بخشیدن و تسریع برنامه های فعلیست.

این مقام مسئول با تاكید بر اینكه برای اپیدمی ایدز در جهان نمی توان یك نسخه واحد طراحی كرد، اظهار داشت: برنامه ها باید برمبنای شرایط هر كشور و منطقه طراحی و اجرا شود.

وی با اشاره به اهداف كلی و استراتژی سازمان UNAIDS، اظهار نمود: برنامه ها و استراتژیهای جدید با هدف شتاب بخشیدن به برنامه ها نمایش می شود، چراكه در صورت تسریع و جدی تر گرفتن برنامه ها، تعداد موارد جدید مبتلاشدن به "یك دوازدهم" الگوی عادی فعلی كاسته می شود.

وی در بخشی از سخنرانی خود با اشاره به اینكه بیشتر اپیدمی ایدز در دنیا از نوع متمركز است، اظهار داشت: این به این معناست كه در گروه های خاص جمعیتی با شیوع بالا ایدز در حال گسترش است بااینكه امكان دارد در جمعیت عمومی شیوع پایین باشد.

وی باشاره به ریسك مبتلاشدن در گروه های مختلف، با اشاره به اینكه این آمار جهانی بوده و در نقاط مختلف دنیا نوسان دارد، اظهار نمود: ریسك مبتلاشدن در معتادان تزریقی ۲۲ درصد، در تماس جنسی مردان ۲۸ درصد و در زنان ویژه ۱۳ برابر است.

مشاور UNAIDS با اشاره به اینكه در محدوده زمانی پراهمیتی قرار داریم، اشاره كرد: تلاش و تمركز سازمان كمك به كشورها برای ارائه برنامه های موثر و اثربخش و سرعت بخشیدن به كارهاست، چراكه اگر اهداف و برنامه های طراحی شده و استراتژی سازمان اجرا نشود بعنوان نمونه ۲ میلیون نفر بیشتر از آنچه باید باشد ابتلای جدید و یك میلیون نفر بیشتر آمار مرگ و میر خواهیم داشت.

وی با اشاره به هدفگذاری سازمان با عنوان خلاصه"۹۰/۹۰/۹۰" اظهار نمود: بر طبق این برنامه هدفگذاری كرده ایم كه ۹۰ درصد افراد مبتلا از ابتلای خود آگاه بوده و از این افراد ۹۰ درصد درمان دارویی خودرا آغاز نموده و برای ۹۰ درصد آنها درمان اثربخش بوده است.

وی اضافه كرد: در نهایت هدف از این برنامه این است كه در بین مدت تا سال ۲۰۲۰ حدود ۷۲ درصد مبتلایان HIV نه تنها كشف و درمانشان شروع شود، بلكه ویروس در بدنشان سركوب شود تا علاوه بر داشتن یك زندگی طبیعی، ریسك انتقال بیماری آنها به دیگران باز به زیر ۵ درصد برسد.

دكتر وثیق در خاتمه با اشاره به اینكه آمار جدید نشان داده است كه موارد ابتلای جدید آهسته آهسته در حال كاهش است ولی هنوز با شرایط ایده آل فاصله داریم، عنوان كرد: تشخیص و درمان به موقع این بیماری اهمیت زیادی دارد چراكه به این معناست كه انتقال جدیدی باز اتفاق نمی افتد، پس شعار امسال روز ایدز كه تاكید بر آزمایش و تست به موقع ایدز است، باید جدی گرفته شود.


1397/09/01
20:41:21
5.0 / 5
4387
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag