رییس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت:

تقاضای دریافت واكسن آنفلوآنزا كاذب است

تقاضای دریافت واكسن آنفلوآنزا كاذب است

به گزارش بیو بگ رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با تاكید بر اینكه واكسن آنفلوآنزا برای افرادی كه تزریق واكسن برایشان ضروری می باشد، انجام می شود، اظهار داشت: هجوم افراد عادی برای تزریق واكسن آنفلوانزا قابل پذیرش نمی باشد برای اینكه این مساله دسترسی افراد پرخطر را محدود می كند.به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دكتر كیانوش جهانپور با تاكید بر اینكه زمانی كه نگرانی ایجاد می شود همه به سمت واكسن زدن سوق پیدا می كنند، اظهار داشت: در ماه های گذشته واكسن وجود داشت و افراد دریافت نمودند. تعداد دیگری هم وجود دارد برای گروه های پرخطر استفاده خواهد شد.

وی با اشاره به اینكه بر این اساس توزیع واكسن آنفلوآنزا و داروی «اسلتامیویر» كنترل شده خواهد بود، اشاره كرد: اگر نیاز باشد باردیگر واردات این نوع واكسن رخ خواهد داد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به آمار رو به افزایش مبتلایان به آنفلوآنزا در كشور اظهار داشت: طبق آمارها تا شنبه هفته جاری ۵۶ نفر جان خودرا بر اثر مبتلاشدن به آنفلوانزا از دست داده اند كه این آمار حالا بیشتر شده است.

جهانپور با اشاره به اینكه اعلام آمارها درباب مبتلایان به آنفلوآنزا به صورت هفتگی و بعد از تجمیع، صرفا از طرف معاونت بهداشتی وزارت بهداشت ابتدای هر هفته اعلام می شود، اظهار داشت: هم اكنون با تقاضای كاذب و حتی القایی در دریافت واكسن آنفلوانزا و داروی «اسلتامیویر» مواجه هستیم. در صورتیكه این نوع واكسن در فصل استاندارد خود تزریق می شد و امسال ۵۵ درصد بیشتر از سال قبل تلقیح واكسن در زمان استاندارد خود انجام شده است.

وی با تاكید بر اینكه تزریق واكسن آنفلوانزا در فصل شیوع و اپیدمی بیماری قاعدتاً كارایی ندارد و حداقل دو هفته زمان برای ایجاد مصونیت نسبی لازم است، اشاره كرد: در هیچ كجای دنیا برای همه افراد واكسن آنفلوانزا تزریق نمی گردد. در ایران نیز فقط افراد پر خطر یا در معرض خطر باید دریافت كننده این نوع واكسن باشند.

ریییس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در پاسخ به این پرسش كه آیا نظارتی بر عملكرد داروخانه ها از حیث جلوگیری از احتكار واكسن یا دارو وجود دارد، اظهار داشت: نظارت های مستمر وجود دارد البته ممكنست داروخانه ای هم تخلف كند. در چند روز اخیر با تقاضای كاذب مواجه هستیم كه این ممكنست داروخانه یا برخی افراد را در زنجیزه توزیع دارو به سمت سوءاستفاده سوق دهد.

وی اشاره كرد: آنفلوآنزا واكسن ایجاد كننده مصونیت كامل و درمان دارویی قطعی ندارد. اغلب افراد مبتلا نیز نیازی به دریافت داروی «اسلتامیویر» ندارند. پس توزیع هر دو كنترل شده خواهد بود و تا امروز بیشتر از دو میلیون و ۳۰۰هزار قرص «اسلتامیویر» بوسیله شبكه های بهداشت و داروخانه های منتخب دولتی در دسترس قرار گرفته است. ظرف هفته آینده نیز باردیگر یك میلیون عدد در زنجیره توزیع وارد خواهد شد كه تا زمان فروكش اپیدمی كفایت خواهدنمود.

رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت همین طور درباب اثرگذاری واكسن آنفلوآنزا اظهار داشت: تا دو هفته پس از تزریق واكسن مصونیتی برای فرد ندارد و به افراد كمكی نمی كند بلكه دو ماه بعد از تزریق این نوع واكسن می توانیم پیك اثر آنرا شاهد باشیم.

بنابر اعلام پایگاه خبری وزارت بهداشت، وی در پاسخ به این پرسش كه آیا آنفلوآنزای شیوع پیدا كرده ربطی به شكار پرندگان در سواحل شمالی كشور یا مصرف طیور دارد یا خیر، اظهار داشت: این ویروس ربطی به پرندگان ندارد.

جهانپوردر اختتام با تاكید بر اینكه آلودگی هوا همین طور سكون هوا می تواند شیوع ویروس آنفلوآنزا را در میان مردم بیشتر كند، اظهاركرد: كاهش جابه جایی هوا می تواند ریسك مبتلاشدن به آنفلوآنزا را افزایش دهد البته آلودگی هوا نیز می تواند علائم و عوارض را در مبتلایان تشدید كند.

منبع:

1398/09/13
23:44:04
5.0 / 5
4666
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag