در گفت وگو با بیو بگ اعلام شد

علت برخی كمبودهای دارویی

علت برخی كمبودهای دارویی

به گزارش بیو بگ، رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به چالش نقدینگی در بازار دارویی كشور، اظهار داشت: بدهی برخی داروخانه ها به شركت های پخش بالا رفته و نمی توانند دارو و تجهیزات پزشكی مورد نیازشان را دریافت نمایند.دكتر محمدرضا شانه ساز در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت دسترسی به داروهای بیماران مبتلا به اچ آی وی، اظهار داشت: در زمینه داروهای بیماران مبتلا به اچ آی وی هیچگونه كمبودی وجود ندارد. قسمتی از این داروها هم در داخل كشور تولید و بخشی هم بوسیله واردات تامین می شود كه در تامین هیچ یك مشكلی وجود ندارد.

وی اضافه كرد: البته این مساله درباره تمام داروها صدق می كند. هم اكنون وضعیت داروهای تولید داخلی مان از بعد مواد اولیه و داروهای ساخته شده وارداتی مان از بعد واردات محصولات ساخته شده، بسیار عالی و اطمینان بخش است. دراین زمینه با هماهنگی ها و ورود مستقیم وزیر بهداشت و تلاش و كمك معاونین، همراهی بانك مركزی و همه دستگاه هایی كه در تامین ارز مورد نیاز برای داروها و تجهیزات پزشكی كار می كردند، هم اكنون در زمینه تامین داروهای مورد نیازمان شرایط بسیار ایده آلی داریم.

رییس سازمان غذا و دارو افزود: چیزی كه این روزها بعنوان كمبود مرتبا مطرح می شود، بیشتر بحث نقدینگی و بدهی داروخانه های دولتی مانند داروخانه ۱۳ آبان و داروخانه های دانشگاهی به شركت های پخش است. از آنجایی كه بدهی داروخانه ها به شركت های پخش بالا رفته، خیلی از آنها نمی توانند دارو و تجهیزات پزشكی مورد نیازشان را دریافت نمایند. بدین سبب بخش اعظمی از كمبودهایی كه در داروخانه ها شاهد می باشیم به سبب بدهی هایی است كه به شركت های پخش وجود دارد.

شانه ساز با اشاره به اینكه در سازمان غذا و دارو طی چندین مرحله و با دستور وزیر بهداشت به این مساله ورود كرده ایم، اظهار داشت: بر همین مبنا به شركت های پخش اعلام كردیم كه دارو و تجهیزات پزشكی را در اختیار داروخانه ها قرار دهند، اما به هر حال این شركت ها هم شركت های اقتصادی هستند و از یك جایی به بعد ما توان نداریم و زورمان نمی رسد. برای اینكه می بینیم كه همین شركت ها هم زمانی كه ارز به آنها تعلق می گیرد، معادل ریالی خرید ارز را ندارند و این یك چالش جدی است. بدین سبب مشكل عمده در حوزه دارو، بحث نقدینگی است.

وی اشاره كرد: وضعیت مان از نظر ذخایر دارویی بسیار عالی است و حتی در سال آینده هم ذخیره دارویی داریم. وضعیت مان ایده آل است و وقتی بنده بعنوان مسئول سازمان غذا و دارو این حرف را اعلام می كنم، یعنی وضعیت مان بسیار عالی است. در عین حال به مردم اطمینان می دهم كه در زمینه داروهای ساخته شده مشكلی نداریم.

منبع:

1398/09/12
21:59:45
5.0 / 5
4499
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag