خوب و بدهای بهداشت جهانی در 2019

خوب و بدهای بهداشت جهانی در 2019

به گزارش بیو بگ با نگاهی به وضعیت بهداشت جهانی در سال های مختلف این نكته قابل دریافت است كه هیچ سالی عاری از مشكلات خاص خود در زمینه سلامت نبوده و پیشرفت ها و مشكلات مختلف در تمامی این سال ها وجود داشته است.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، در سال ۲۰۱۹ میلادی سلامت قلب و عروق به صورت كلی در مناطقی از جهان بهبود یافته است اما این بهبود مربوط به همه كشورها نبوده و افزایش مرگ ومیرهای ناشی از بیماری های قلبی و عروقی در ایالات متحده آمریكا منجر به كاهش قابل توجه امید به زندگی در این كشور شد.
هم چنین كشورهای بیشتری نسبت به سال های قبل در حال كاهش میزان استعمال دخانیات هستند اما سیگارهای الكترونیكی نسل جدیدی از نوجوانان را به سمت اعتیاد مادام العمر به نیكوتین می برد.
علاوه بر آن با وجود افزایش آگاهی ها نسبت به ضرورت جلوگیری از بیماری های واگیردار، شیوع بیماری های عفونی قابل پیشگیری هم چنان در سراسر جهان ادامه دارد.
در ادامه شماری از اتفاقات "خوب، بد و زشت" در سال ۲۰۱۹ میلادی در زمینه بهداشت جهانی به نقل از "سی ان ان" آورده شده است:
خوب:
- چربی ترانسفر تولید شده صنعتی، یك ماده شیمیایی مصنوعی در مواد غذایی سالیانه منجر به مرگ ۵۰۰ هزار نفر می شود اما در سالی كه گذشت تایلند، اتحادیه اروپا و برزیل آنرا ممنوع اعلام نموده و نزدیك به سه میلیارد نفر را در مقابل آن محافظت كردند.
- در سال ۲۰۱۹ میلادی، خیلی از كشورها مالیات بر نوشیدنی های شیرین قندی را تصویب كردند كه یك گام مهم برای كاهش چاقی است. شیلی اولین كشوری بود كه این گام را برداشت و به دنبال آن هم پرو اخطارهایی را درباره غذاهای پر نمك، پر شكر و پر چرب صادر كرده است. خیلی از كشورها در تلاشند تا همین اقدامات را دنبال كنند.
- هند، چین، اتیوپی، بنگلادش، ویتنام و كشورهایی در سراسر قاره آمریكا مراقبت از افراد مبتلا به فشار خون بالا را بهبود بخشیده اند. فشار خون بالا سالیانه منجر به مرگ ۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان می شود كه از آمار مرگ و میر ناشی از همه بیماری های عفونی روی هم بیشتر است.
- سازمان جهانی بهداشت تلفیقی از دو داروی ضد فشار خون در یك قرص را به فهرست داروهای اساسی خود افزوده است كه سبب افزایش دسترسی، كاهش هزینه ها و بهبود كیفیت درمان خواهد شد.
بد:
- جهان هنوز در مقابل شیوع بیماری های همه گیر آماده نیست. ابولا بیشتر از ۲۰۰۰ نفر را در جمهوری دموكراتیك كنگو كشته و این بیماری همه گیر هنوز به پایان نرسیده است.
- سرخك هنوز سالیانه جان بیشتر از ۱۰۰ هزار كودك را می گیرد و موارد مبتلا شدن به آن به علت انتشار اطلاعات غلط در مورد واكسن ها و سیستم واكسیناسیون ضعیف، افزایش ۱۷ درصدی داشته است.
- سرعت كاهش موارد مبتلا شدن به مالاریا اخیرا كند شده و برای كاهش شمار قربانیان مالاریا كه سالیانه نزدیك به ۴۰۰ هزار نفر است به اقدامات و رویكردهای جدیدی نیاز است.
- بعد از پنج دهه كاهش در حملات قلبی و سكته مغزی در ایالات متحده آمریكا، این پیشرفت حالا متوقف شده است و شماری از كشورهای دیگر هم درگیر این بحران هستند. خیلی از مرگ های ناشی از بیماری های قلبی با كنترل فشار خون بالا و دیابت، تغذیه بهتر و افزایش فعالیت بدنی قابل پیشگیری است. مصرف بیش از اندازه مواد مخدر (اوردوز) فاجعه آفرین بوده و این دو مبحث میزان امید به زندگی را در آمریكا كاهش داده است. افزایش مرگ ومیرها در این كشور بازتابی از افزایش چاقی، دسترسی ناكافی به درمان های پیشگیرانه و اپیدمی رو به رشد اعتیاد به مواد افیونی است.
زشت:
- مصرف سیگار الكترونیكی در نوجوانان ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ میلادی ۷۸ درصد رشد داشته است. در سال ۲۰۱۹ شیوع صدمه های ریه در رابطه با سیگارهای الكترونیكی نشان داده است كه چگونه این سیگارها فراگیر شده اند. با اینكه سیگارهای الكترونیكی برای كمك به ترك سیگار در افراد بزرگسال می تواند مفید باشد اما تنها در صورتیكه جایگزین سیگارهای عادی شوند. برای نوجوانان سیگارهای الكترونیكی ایمن نبوده و منجر به اعتیاد مادام العمر می شود. نیكوتین از هر منبعی كه به بدن وارد شود، به رشد مغز صدمه می رساند. شكست در ممنوعیت استعمال تمامی سیگارهای الكترونیكی طعم دار همچون منتول هم چنان به صدمه دیدنِ سلامت همگانی منجر می شود.
- شیوع ابولا در جمهوری دموكراتیك كنگو منجر به توجه بیشتر به خشونت ضد كاركنان بهداشتی شد. متاسفانه هر روز حملاتی ضد این كاركنان صورت می گیرد. صدها نفر از كاركنان مراقبت های بهداشتی در ده ها كشور در حال عرضه مراقبت های پزشكی كشته شده اند. مفهوم اساسی بی طرفی مراقبت های بهداشتی، عدم دخالت در خدمات پزشكی در هنگام درگیری ها و جنگ ها كه یك اصل اساسی كنوانسیون ژنو است در حال از بین رفتن است.
- موارد مبتلا شدن به فلج اطفال از سال قبل چهار برابر شده و پاكستان هم شاهد افزایش بسیار زیاد این موارد بوده است. فلج اطفال با پیشرفتی تاریخی كه چندین دهه همكاری جهانی را در بر داشت، در آستانه ریشه كن شدن قرار داشت اما تداوم خشونت ها و درگیری ها در بعضی از مناطق جهان و هم چنین برنامه های واكسیناسیون كه به درستی مدیریت نمی شوند، ریشه كنی فلج اطفال را با شكست مواجه كرده است. فلج اطفال ناشی از واكسن در ۲۰ كشور شیوع یافته است. كنترل این نوع فلج اطفال بدون تولید یك واكسن جدید كه امكان دارد در سال ۲۰۲۰ در دسترس قرار گیرد، دشوار است.
- جهان هم چنان در انجام اقدامات كافی در مورد تغییرات اقلیمی ناكام مانده است. در كنار دیگر اثرات ناشی از تغییرات اقلیمی در بهداشت عمومی، شاهد افزایش موارد مرگ و میر ناشی از وقایع شدید آب و هوایی و هجوم موذی بیماری های ناشی از ناقل ها همچون بیماری لایم در مناطقی هستیم كه پیشتر این درگیری ها را نداشته اند. در این میان اقدام هند برای افزایش دسترسی به پروپان به منظور پخت و پز ۸۰ میلیون نفر امیدبخش بوده است. باآنكه پروپان هم انرژی تجدیدپذیر نیست اما آلودگی هوای كمتری نسبت به چوب بوجود می آورد.
در نهایت با وجود تمام این اتفاقات خوب، بد، زشت در زمینه بهداشت جهانی باید اذعان داشت كه همه چیز در این حوزه تاریك نیست. رهبران و كارمندان بهداشت در خط مقدم راه های جدیدی را برای بهبود سلامت قلب، كاهش استعمال دخانیات، تشویق به مصرف غذاهای سالم تر و پیشگیری از شیوع بیماری های واگیردار پیشنهاد می دهند.
ما هم خود باید در حفظ سبك زندگی سالم و توجه به اصل "پیشگیری بهتر از درمان است" بكوشیم و با عملكردی استراتژیك تر در جهت حفظ سلامت بشر در سال های پیش رو تلاش نماییم.1398/10/12
10:51:41
5.0 / 5
3042
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشكی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag